W grupie najpopularniejszych benefitów oferowanych przez firmy znajdują się od dawna grupowe ubezpieczenia pracownicze. W 2019 r. najpowszechniejszym świadczeniem pozapłacowym był pakiet medyczny dla firm. Zgodnie z wynikami badania Sedlak & Sedlak takie abonamenty posiadało ponad 70% ankietowanych. W trójce TOP benefitów znalazło się także ubezpieczenie pracowników na życie, które posiadało wg deklaracji ponad 40% respondentów.
Pracodawcy coraz chętniej rozszerzają ofertę o dodatki pozapłacowe, w tym grupowe ubezpieczenia pracownicze. Pakiety medyczne dla firm i polisy pracowników na życie są również jednymi z najbardziej pożądanych przez zatrudnionych. Wynika to przede wszystkim z chęci zapewniania sobie i najbliższym poczucia bezpieczeństwa i rozszerzenia możliwości związanych z dostępem do opieki zdrowotnej.
Zarówno przed pracodawcami, jak i pracownikami często pojawia się wiele pytań, które utrudniają podjęcie decyzji związanej z zakupem polisy. Poniżej prezentujemy odpowiedzi na kilka najważniejszych kwestii, które mogą pomóc firmom, działom HR i pracownikom skutecznie rozwiać wiele wątpliwości.
Grupowe ubezpieczenie pracownicze powinno spełniać oczekiwania i potrzeby zainteresowanych. Pierwszym krokiem zatem powinno być podjęcie dyskusji z zatrudnionymi w firmie w celu zweryfikowania ich realnych potrzeb. Co oczywiste, istotną kwestią jest również charakter ich pracy i profil prowadzonej działalności przez firmę. W przypadku zakładów produkcyjnych, priorytetowe znaczenie ma np. uwzględnienie ryzyk związanych z wypadkami przy pracy. Dla pracowników biurowych natomiast większe znaczenie ma ochrona zdrowia. Po konsultacjach z pracownikami, właściciel firmy, czy pracownik działu HR może skontaktować się z ekspertem PolisaPortal. Nasz specjalista także przeprowadzi indywidualny wywiad z reprezentantem organizacji i dopyta o szczegóły działalności. Następnie dobierze optymalny pakiet uwzględniający potrzeby pracowników, zagrożenia wynikające z prowadzonej pracy oraz budżet pracodawcy.
Większość grupowych ubezpieczeń – zarówno polis na życie jak i pakietów medycznych umożliwia włączenie do polisy członków rodziny – partnerów, małżonków, dzieci. Składka ubezpieczenia jest wówczas nieco wyższa. Jednak i tak cena takiego pakietu jest korzystniejsza, niż w przypadku gdyby każdy członek rodziny chciał wykupić osobne, indywidualne ubezpieczenie.
Wysokość składki może zaczynać się od 30 zł za osobę miesięcznie. Natomiast, koszt solidnej polisy pracowniczej z rozbudowanym pakietem dodatków i ryzyk oscyluje wokół 50-60 zł miesięcznie za osobę. Cena polisy zależy m.in. od średniej wieku w zakładzie pracy – im młodsi pracownicy, tym składka za grupowe ubezpieczenie jest niższa.
Grupowe ubezpieczenia zaczynają się od 3 osób. Jednak, na rynku dostępne są grupy otwarte. W praktyce oznacza to, że niemal każda indywidualna osoba może dołączyć do takiej grupowej polisy. Firmy zainteresowane grupową polisą pracowniczą muszą spełnić minimalną liczbę osób chętnych do skorzystania z takiego ubezpieczenia. Ich liczba zależy od wielkości organizacji. Im mniejsze przedsiębiorstwo, tym odsetek zatrudnionych gotowych przystąpić do polisy pracowniczej powinien być większy.
W ofercie PolisaPortal.pl dostępne są pakiety MIX. Łączą klasyczne grupowe ubezpieczenia pracowników na życie wraz z grupowymi ubezpieczeniami zdrowotnymi (czyli abonamentami z prywatną opieką medyczną). Dodatkowo, ekspert PolisaPortal może dobrać również pakiet „szyty na miarę” uwzględniając preferencje zatrudnionych i pracodawcy. (Jeśli chcesz wiedzieć, czym się różni pakiet medyczny od ubezpieczenia na życie i zdrowie, zajrzyj na naszą stronę tutaj).
Składkę za grupowe ubezpieczenia pracownicze może pokrywać albo pracodawca albo pracownicy. Niektóre firmy stosują również rozwiązania mieszane dzieląc się kosztami.
Teoretycznie każda firma może wykupić polisę dla swoich pracowników. W niektórych przypadkach, jeżeli branża jest bardzo ryzykowna, mogą występować tylko pewne wykluczenia w ogólnych warunkach umowy. Grupowym ubezpieczeniem można objąć każdego pracownika, bez względu na wiek, stan zdrowia oraz formę zatrudnienia. Akceptowalne są zarówno umowy o pracę, B2B, umowy zlecenie i dzieło.
Po odejściu z firmy można nadal być objętym ubezpieczeniem grupowym. Zazwyczaj osoby takie opłacają polisę indywidualnie. Przeważnie warunki ubezpieczenia nie ulegają większym zmianom – mają podobny zakres i cenę.
Chciałbyś dowiedzieć się więcej? Zajrzyj na stronę lub skontaktuj się z ekspertem PolisaPortal.pl