Polisy dla członków zarządu i kierownictwa są dobrowolne. Natomiast inwestycje w takie ubezpieczenia stają się standardem na rynku, zwłaszcza wśród spółek z ograniczoną odpowiedzialnością (z.o.o.) i akcyjnych. Polisa D&O ubezpiecza zarząd i wszystkie osoby w firmie, które samodzielnie podejmują decyzje przed ewentualnymi roszczeniami finansowymi i skutkami prawnymi. Polisa D&O jest ważna również wtedy, kiedy osoba pełniąca dane stanowisko odejdzie z pracy/ zmieni swoją funkcję w firmie.
Polisa CYBER – często zwana potocznie polisą od RODO, jednak jej zakres jest znacznie szerszy. Polisy CYBER mają za zadanie zabezpieczyć ryzyka związane np. z utratą czy wyciekiem danych elektronicznych, ale również i tych przechowywanych tradycyjnie. Ubezpieczenie CYBER to gwarancja pokrycia i sfinansowania przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe kosztów strat spowodowanych przez ataki hakerskie – należą do nich m.in. konieczność odtworzenia danych, postępowania sądowe, czy nawet kwestie związane z wizerunkiem firmy.
Ubezpieczenie Gwarancyjne to poświadczenie od niezależnego podmiotu (Towarzystwa Ubezpieczeniowego), że firma, która startuje w przetargu / projekcie jest sprawdzona – ma niezbędne zasoby finansowe i nie tylko, aby zrealizować dane przedsięwzięcie na czas i zachowując wysokie standardy. Dla inwestora to gwarancja, że przekazał inwestycje do realizacji fachowcom. Otrzymanie gwarancji ubezpieczeniowej wiąże się z wieloma wymogami – np. brak opóźnień i terminowość, finalizacja inwestycji, wysoka jakość pracy. To oznacza, że tego typu ubezpieczenie otrzymują tylko najlepsi.
Ubezpieczenie Gwarancyjne może obejmować np. Gwarancje Wadialne – to zapewnienie, że firma posiada pieniądze niezbędne do realizacji inwestycji. Gwarancje Kontraktowe – to powszechne zabezpieczenie realizacji umów. Gwarancje Należytego Wykonania Usługi czy Prawidłowego Usunięcia Wad i Usterek to zabezpieczenie jakości realizacji inwestycji.