info@polisaportal.pltel. +48 726 504 517

Ubezpieczenie firmy budowlanej – OC firm budowlanych – FAQ

Prowadzisz firmę budowlaną lub oferujesz swoje usługi w obszarze np. budowlanym, remontowym, czy wykończeniowym? Zatem wiesz, jak istotne jest posiadanie dobrego ubezpieczenia. Polisa odpowiedzialności cywilnej ochroni Cię przed kosztami związanymi np. z koniecznością pokrycia szkód powstałych przy pracy. Ubezpieczenie firmy budowlanej staje się już standardem. Natomiast jego brak może zamknąć drogę do otrzymania niektórych zleceń lub uniemożliwić startowanie w większych przetargach.

Ubezpieczenie firmy budowlanej
Ubezpieczenie firmy budowlanej

Nie wiesz na jaką ofertę się zdecydować, aby wybrać najlepsze ubezpieczenie firmy budowlanej / remontowej/ wykończeniowej? Zastanawiasz się, ile może kosztować polisa OC dla firmy budowlanej? Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na 5 najczęstszych pytań, które zadają osoby prowadzące taką działalność. Dzięki naszemu miniporadnikowi będziesz mógł lepiej przeanalizować swoją sytuację i wybrać najlepszą opcję. (Zawsze możesz również po prostu zadzwonić lub napisać do eksperta PolisaPortal, a on doradzi Ci przy wyborze rozwiązania. Kontakt znajdziesz tutaj).

Ubezpieczenie OC firm budowlanych

Pytania i odpowiedzi na temat ubezpieczenia firmy budowlanej:

1. Obowiązkowe czy dobrowolne?

Obowiązkowo ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej OC muszą posiadać m.in. lekarze, prawnicy, księgowi, notariusze, zarządcy majątkowi, pośrednicy nieruchomości. Natomiast w branży budowlanej dotyczy to inżynierów oraz architektów. Nie ma obowiązku ubezpieczenia firmy budowlanej, jednak coraz częściej taka polisa jest wymagana przez klientów i kontrahentów. Ubezpieczenie firmy budowlanej i ubezpieczenie OC znajdziesz w ofercie PolisaPortal. Więcej przeczytasz o nich tutaj.

2. Przed czym chroni ubezpieczenie firmy budowlanej?

Ubezpieczenie firmy budowlanej i OC chroni przedsiębiorstwo przed ewentualnymi kosztami za szkody wynikające z winy firmy i jej pracowników. Jeśli w trakcie realizacji pracy, dojdzie do incydentów, to straty za zdarzenie pokryje towarzystwo.  Firma budowlana nie będzie musiała płacić z „własnej kieszeni” np. za zniszczony sprzęt, meble czy materiały ani finansować szkód, które wyrządzili pracownicy.  Dodatkowo, klient poszkodowany przez firmę budowlaną posiadającą OC – może liczyć na odszkodowanie. Warunkiem wypłaty ubezpieczenia jest to, aby dane zdarzenie było uwzględnione w zakresie polisy. To oznacza, że ubezpieczenie firmy budowlanej powinno być dopasowane pod kątem zagrożeń, potrzeb i ryzyk. (W PolisaPortal ekspert od ubezpieczeń bezpłatnie analizuje potrzeby każdej firmy oraz dopasowuje ofertę ubezpieczeniową do każdej działalności).

3. Jaki zakres ubezpieczenia najlepiej wybrać dla firmy budowlanej?

Polisy OC o węższym zakresie obejmują podstawowe szkody dotyczące nieruchomości i mienia ruchomego klientów. Wiele zdarzeń, które najczęściej dotykają branżę budowlaną jest jednak wyłączonych z polisy. Dlatego, w przypadku firm budowlanych, które szczególnie narażone są na różnego rodzaju wypadki i zdarzenia przy pracy, warto wybrać polisę zawierającą całe spektrum ryzyk zwane klauzulami.

Jakie ryzyka powinno obejmować ubezpieczenie firmy budowlanej?

 • OC z tytułu wykonywania robót budowlano-montażowych. Często podstawowe polisy OC wykluczają takie ryzyko. W związku z tym firmy budowlane powinny rozszerzyć zakres ubezpieczenia, aby obejmowało również działalność, którą realizują – zgodnie z numerem PKD.
 • OC pracodawcy za wypadki przy pracy. Takie ubezpieczenie pokryje roszczenia pracownika, który w trakcie pracy ulegnie wypadkowi.
 • Ubezpieczenie NNW. Ubezpieczenie od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków (NNW) gwarantuje wypłatę pieniędzy w razie uszkodzenia ciała lub śmierci pracownika oraz zwrot kosztów jego leczenia – w tym rehabilitacji. Dlatego jest to szczególnie istotne w przypadku firm budowlanych, których pracownicy pracują np. na wysokościach. Zakres ubezpieczenia NNW nie pokrywa się z ubezpieczeniem OC pracodawcy za wypadki przy pracy, więc warto zainwestować w oba te rozszerzenia.
 • OC za szkody wyrządzone przez pojazdy wolnobieżne, kafary, walce, młoty. Jeśli korzystasz z ciężkiego sprzętu, który może potencjalnie doprowadzić do szkód, to powinieneś tę klauzulę również uwzględnić w ubezpieczeniu.
 • OC podwykonawców. Jako firma odpowiadasz nie tylko za swoich pracowników, ale również za podwykonawców, którym zlecasz realizację zadań. Dlatego, jeśli zdarza Ci się korzystać z usług zewnętrznych firm i osób, to również zabezpiecz się przed ewentualnymi szkodami, których dokonają pracując dla Ciebie.

4. Ile może kosztować ubezpieczenie firmy budowlanej?

Ceny ubezpieczeń firm budowlanych zaczynają się od 700 zł rocznie (czyli ok. 59 zł na miesiąc). Można opłacać je w ratach kwartalnych. Ceny ubezpieczeń różnią się w zależności od sumy, na jaką opiewa polisa oraz rodzaju dodatków / rozszerzeń. Mikroprzedsiębiorcy, którzy prowadzą jednoosobową działalność budowlaną mogą wykupić dobrą polisę z szeroką ochroną już za 700 zł rocznie.

5. Jak załatwić formalności związane z polisą?

Wszystkie formalności związane z wyborem i zakupem ubezpieczenia OC można w PolisaPortal.pl przeprowadzić online – bez wychodzenia z domu. Jeśli zdecydujesz się na podstawową polisę, proces wypełniania formalności zajmie około 15 minut. Dokumenty, które będą potrzebne do wystawienia ubezpieczenia to NIP firmy oraz numer/numery PKD działalności, które mają być objęte polisą. Nasz ekspert w kilkanaście minut przygotuje dla Ciebie ofertę i prześlę e-mailem. Dokument możesz wydrukować, podpisać, a jego skan również przesłać elektronicznie.

Przy decydowaniu się na bardziej rozszerzone polisy, ekspert PolisaPortal przeprowadzi z Tobą rozmowę telefoniczną, podczas której omówicie dokładnie potrzeby firmy i potencjalne ryzyka, przed którymi warto się zabezpieczyć. Sam proces wystawiania polisy oraz jej formalizowania również trwa kilkanaście minut i w całości realizowany jest online.

6. Czy firma budowlana musi mieć ubezpieczenie OC?

Nie, ubezpieczenie OC firmy budowlanej nie jest obowiązkowe. Jednakże jest ono bardzo zalecane, ponieważ chroni firmę przed ewentualnymi roszczeniami osób trzecich, które zostały poszkodowane w wyniku nieprawidłowego wykonania robót budowlanych.

Chcesz dowiedzieć się jakie konkretne korzyści przyniesie OC dla Twojej firmy budowlanej? Skorzystaj z formularza obok. Informacje otrzymasz w ciągu 24h.

7. Jakie rodzaje ubezpieczenia są dostępne dla firm budowlanych?

Do podstawowych rodzajów ubezpieczenia dla firm budowlanych należą:

 • ubezpieczenie OC od odpowiedzialności cywilnej ogólnej, które chroni firmę przed roszczeniami osób trzecich za szkody osobowe, rzeczowe i majątkowe wyrządzone przez firmę lub jej pracowników;
 • ubezpieczenie OC od odpowiedzialności cywilnej z tytułu wykonywania robót budowlanych, które chroni firmę przed roszczeniami osób trzecich za szkody powstałe w związku z wykonywaniem robót budowlanych.

Dodatkowo, firmy budowlane mogą wykupić dodatkowe ubezpieczenia, takie jak:

 • ubezpieczenie od utraty mienia, które chroni firmę przed szkodami w jej majątku;
 • ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone przez podwykonawców;
 • ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone przez pracowników.

Te i inne oc dla firm budowlanych są dostępne w naszej ofercie – zapytaj naszego specjalistę o ofertę dla Twojej firmy.

8. Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie dla firmy budowlanej?

Jako eksperci z zakresu ubezpieczeń, w tym oc dla firm budowlanych, doradzamy naszym klientom przy wyborze odpowiedniej oferty.
Generalnie, przy wyborze ubezpieczenia dla firmy budowlanej należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:

 • rodzaj prowadzonej działalności;
 • wielkość firmy;
 • zakres wykonywanych robót budowlanych;
 • budżet firmy.

Nasi specjaliści pomagają zapoznać się z zakresem ubezpieczenia, aby mieć pewność, że obejmuje ono wszystkie ryzyka związane z prowadzoną firmą budowlaną naszego klienta.

9. Ile kosztuje ubezpieczenie firmy budowlanej?

Koszt ubezpieczenia firmy budowlanej zależy od wielu czynników, takich jak:

 • rodzaj prowadzonej działalności;
 • wielkość firmy;
 • zakres wykonywanych robót budowlanych;
 • budżet firmy.

Ogólnie rzecz biorąc, ubezpieczenie firmy budowlanej jest zależne od kilku czynników. Nie ma stałej stawki. Warto pamiętać, że jest to inwestycja, która może ochronić firmę przed poważnymi stratami finansowymi. Nie ryzykuj i zapytaj o OC Twojej firmy budowlanej.

10. Jak złożyć wniosek o ubezpieczenie firmy budowlanej?

Wniosek o ubezpieczenie firmy budowlanej można złożyć u naszego agenta ubezpieczeniowego. Nasi specjaliści od ubezpieczeń oc przeanalizują go i skontaktują się, przedstawiając najlepsze OC dla Twojej firmy budowlanej.

Wniosek powinien zawierać następujące informacje:

 • dane firmy;
 • rodzaj prowadzonej działalności;
 • wielkość firmy;
 • zakres wykonywanych robót budowlanych.

Jeśli masz dodatkowe pytania – również dołącz je do wniosku. Skontaktujemy się z Tobą niezwłocznie.

Masz dodatkowe pytania dotyczące OC dla firm budowlanych? Nasi specjaliści są do Twojej dyspozycji. Zapewniamy szybką i kompetentną odpowiedź.

Wypełnij formularz
Przygotujemy ofertę dla Ciebie
[]
1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
FormCraft - WordPress form builder