info@polisaportal.pltel. +48 726 504 517

OC działalności gospodarczej – rodzaje polisy

Ubezpieczenia działalności gospodarczej stają się coraz bardziej popularne w Polsce. Jednak brak wystarczających informacji na temat ich rodzaju, klauzul, jak również zasad i warunków działania sprawiają, że dla przedsiębiorców jest to temat nieznany, trudny i wymagający omówienia.

Najpopularniejsza polisa OC to oczywiście ta, w którą wyposażają się kierowcy. Prowadzenie auta bez obowiązkowego ubezpieczenia jest nie tylko niezgodne z prawem, ale wręcz niemożliwe do wyobrażenia. A co z ubezpieczeniem OC przedsiębiorców? Czy prowadzenie firmy i działalności bez podstawowej polisy chroniącej przed ewentualnymi szkodami i roszczeniami klientów jest rozsądne? Wielu przedsiębiorców uważa, że nie, dlatego coraz więcej z nich inwestuje w polisę OC.

OC działalności gospodarczej

Jakie są zatem rodzaje polis OC dla firm?

Podstawowe rodzaje OC firm:

Pierwszy podział, który nasuwa się naturalnie to podział na OC zawodowe i OC działalności.

OC zawodowe dotyczy w Polsce określonego katalogu zawodów, którzy prawnie zobowiązani są do tego, aby posiadać tego typu ubezpieczenie lub specjalistów, którzy – mimo braku obowiązku prawnego – decydują się zainwestować w taką ochronę. OC zawodowe chętnie wykupują przedstawiciele zawodów przy wykonywaniu których niezbędne jest posiadanie specjalistycznej wiedzy, konkretnego wykształcenia, dyplomów i certyfikatów. Firmy ubezpieczeniowe tworzą produkty dostosowane do ryzyk w danej branży, tak aby maksymalnie ochronić przedstawiciela danego zawodu. Wraz z zawarciem umowy polisy OC, towarzystwo ubezpieczeniowe bierze odpowiedzialność za ewentualne roszczenia prawne osób / klientów niezadowolonych z usług danej osoby oraz pokrywa straty finansowe będące wynikiem błędu przy pracy.

Najpopularniejsze polisy zawodowe:

  • OC lekarzy
  • OC księgowych
  • OC inżynierów budownictwa i architektów
  • OC prawników

OC dla IT

Coraz częściej o OC zawodowe wnioskują też przedstawiciele konkretnych branż (nie tylko zawodów). Tego typu polisy są coraz popularniejsze w IT, a OC konsultanta IT, czy ogólnie OC działalności IT są produktami coraz bardziej pożądanymi  na rynku.

Specjaliści pracujący w sektorze IT posiadają zazwyczaj konkretne wykształcenie, specjalizacje w danej dziedzinie, a ich wiedzę potwierdzają liczne certyfikaty i kursy. Dlatego dla branży IT, ubezpieczenie OC spełnia rolę zarówno OC zawodowego, jak i ubezpieczenia własnej działalności gospodarczej.

Ekspert, konsultant, projektant IT to bardzo szeroka grupa specjalistów, a dobór odpowiedniej polisy często zależy od właściwego określenia zakresu swoich działań i odpowiedzialności w pracy, tak aby dopasować je do ochrony ubezpieczeniowej.  Np. programista może popełnić błąd w programie dla sklepu internetowego i przez pewien czas sklep klienta będzie błędnie funkcjonował lub strona e-commerce nie będzie przyjmować zamówień. Straty finansowe wynikające z błędu programisty może w całości pokryć towarzystwo ubezpieczeniowe z polisy OC.

OC dla IT

Klasyczne polisy OC działalności gospodarczej

Kolejny podział na polisy OC dotyczy rodzaju działalności gospodarczej. Do najpopularniejszych z nich należą:

  • OC działalności firmy budowlanej (więcej o tej branży przeczytasz w naszym specjalnym artykule dostępnym tutaj)
  • OC działalności warsztatu samochodowego
  • OC działalności firmy sprzątającej

Każda polisa OC powinna być dobrana indywidualnie do branży i potrzeb przedsiębiorcy. Jednak, bez względu na rodzaj działalności, każdy przedsiębiorca powinien wiedzieć, że…

  1. Podstawą funkcjonowania polisy OC jest określenie w niej numerów PKD wykonywanych usług i działalności.  Dla przykładu, 10 lat temu zakładaliśmy małą firmę budowlaną koncentrującą się głównie na remontach (PKD np. 43.3 wykonywanie robót budowlanych wykończeniowych, 43.33 z  posadzkarstwo, czy 43.21 z instalacje elektryczne). Po 10 latach nasza działalność obejmuje też rozbiórki, natomiast nie określiliśmy w polisie przypisanego działaniu numeru  PKD 43.11. To oznacza, że szkody, które wydarzą się w czasie prac rozbiórkowych, nie będą pokryte z polisy.  
  2. Kolejną ważną sprawą jest to, czy pracujemy na materiale własnym czy klienta. Jeżeli pracujemy na materiale klienta, większość firm ubezpieczeniowych wymaga dokupienia specjalnej klauzuli. Nie posiadając jej, nie będziemy mogli rozliczyć z polisy ewentualnych strat, czy uszkodzeń produktów klienta.

Najlepszym sposobem na właściwy dobór polisy jest kontakt z ekspertem PolisaPortal.pl, który przeanalizuje potrzeby i ryzyka danej branży oraz poszuka najlepszego, dostępnego na rynku rozwiązania, które spełni oczekiwania oraz możliwości finansowe przedsiębiorcy. Ekspert PolisaPortal.pl procesuje również formalności z towarzystwem ubezpieczeniowym, negocjując w imieniu klienta, najlepsze warunki umowy.

Wypełnij formularz
Przygotujemy ofertę dla Ciebie
[]
1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
FormCraft - WordPress form builder